2019. február 26., 06:10

Elmaradt a magyar történelmi csoda

A magyar férfi kosárlabda-válogatott nem lesz ott az idei szeptemberi kínai világbajnokságon. Óriási lehetőség előtt állt Ivkovics Sztojan alakulata, a történelmi tetthez azonban le kellett volna győzni Olaszországot idegenben, Horvátországot pedig otthon. Csak az utóbbi sikerült, előbbitől súlyos vereséget szenvedett a nemzeti együttes.

kosárlabda_hun_ned
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A magyar férfi kosárlabda-válogatott még sosem szerepelt világbajnokságon. Az utóbbi években viszont Európa legjobb tizenhatjába tartoznak a magyarok. Ahhoz, hogy ott legyenek Kínában, jelentőset kellett volna lépni, a top 12-be kellett volna jutni. Ennyi csapat képviselteti magát a vb-n Európából. A világbajnoki selejtező J csoportjában február 22-én és 25-én játszották az utolsó két fordulót. Litvánia már korábban biztosította a részvételét a tornán, a további két vb-helyért még négyen harcoltak, a lengyelek, az olaszok, a magyarok és a horvátok. A hollandok esélyei elszálltak. Egyszerű volt a képlet a magyarok számára, ha mindkét meccset hozzák, utazhatnak Kínába. Az olaszokat legalább 7 ponttal kellett verni, hogy a végelszámolásnál előttük végezzenek.

A pénteki mérkőzésre már azzal a tudattal álltak ki a felek, hogy Lengyelország legyőzte Horvátországot idegenben, és kijutott a vb-re. Egy hely maradt kiadó a csoportban. Varesében 5300 néző előtt azonban hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a hazaiak ténylegesen komolyan veszik az összecsapást, és semmit sem hagynak a véletlenre. Öt perc elteltével már 10-0-ra elhúztak, az első negyedet végül 15-9-re nyerték. Hiába szedték össze magukat a magyarok az első negyed végére, a másodikban ismét visszaestek, és mindössze 6 pontot dobtak. Az olaszok védelme kitűnő volt, a félidőben 34-15-re vezettek. A harmadik tíz perc jól sikerült, döntetlen lett a vége, a negyedikben viszont ismét az első két negyedben mutatott játék dominált. Kiábrándító vereség lett a vége, ahogy Ivkovics fogalmazott, nyolcéves kapitánysága alatt soha nem játszott ilyen rosszul a csapat. Olaszország 2006 után jutott ki ismét a világbajnokságra, összességében kilencedszer, míg a lengyelek 1967 után másodszor.

A hétfői szombathelyi meccsnek nem volt tétje a vébét illetően, de megverni a FIBA-ranglistán kilencedik horvátokat presztízzsel bír (az olaszok tizenharmadikok, a magyarok harminchetedikek), és a 2021-es Eb-selejtezőre is érdemes volt gondolni, a jobb pozíció miatt a sorsoláskor. Teljesen más arcát mutatta a válogatott, már az első negyedben jelentős előnyre tett szert, amelyet a másodikban megduplázott. A félidőben 48-33-mal vonultak le pihenni a csapatok. A harmadik tíz percben már huszonegy is volt a pontkülönbség. Vojvoda Dávid 21 pontig jutott, a magyarok pedig mind a négy negyedet nyerve, végül 13 triplát dobva, 19 ponttal felülmúlták a horvátokat. A magyarok jól játszottak, és meglepően könnyedén nyertek. Európa tizenhat legjobbja közt lenni mindenképpen bravúr, még akkor is, ha a csoda nem jött össze.

Európát az alábbi 12 válogatott képviseli az augusztus 31. és szeptember 15. közt rendezendő világbajnokságon a 32 fős mezőnyben: Csehország (debütál), Franciaország, Görögország, Lengyelország, Litvánia, Montenegró (debütál), Németország, Olaszország, Oroszország, Spanyolország, Szerbia, Törökország. A világbajnokság legnagyobb hiányzója a 2017-es Európa-bajnok Szlovénia lesz.

Kosárlabda, világbajnoki selejtező, J csoport:
11. forduló:
Olaszország-Magyarország 75-41 (15-9, 19-6, 18-18, 23-8).
Varese, 5300 néző. Olaszország: Della Valle 15 pont, Aradori 11, Gentile 9. Magyarország: Vojvoda 15, Benke 14, Eilingsfeld 4.
12. forduló:
Magyarország-Horvátország 84-65 (24-16, 24-17, 18-15, 18-17).
Szombathely, 2600 néző. Magyarország: Vojvoda 21 pont, Ferencz 17, Keller 14. Horvátország: Katić 14, Bilan 12, Planinić 11.
11. forduló: Horvátország-Lengyelország 69-77,  Hollandia-Litvánia 69-78.                                        12. forduló: Litvánia-Olaszország 86-73, Lengyelország-Hollandia 85-76.
A J csoport végeredménye: 1. Litvánia 23 pont, 2. Olaszország 20 pont, 3. Lengyelország 20 pont, 4. Magyarország 18 pont, 5. Horvátország 16 pont, 6. Hollandia 15 pont.