2024. augusztus 9., 11:24
Frissítve: aug. 9. 12:18

Döntőbe jutott mindkét magyar női kajak páros

Mindkét magyar női kajak páros döntőbe verekedte magát 500 méteren a párizsi olimpián.

Csipes Tamara (elöl) és Gazsó Alida Dóra
Fotó: MTI

A Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra duó harmadik lett a pénteki első középfutamban, a Pupp Noémi, Fojt Sára kettős pedig nagy hajrával negyedik a másodikban és az első négy hely ért A döntőt.

A négyesben csütörtökön bravúros teljesítménnyel kiharcolt bronzérem feldobta a magyar női kajakosokat, a váratlan siker önbizalommal tölthette el őket.

A négyessel korábban kétszeres olimpiai bajnok, párosban Medveczky Erikával Tokióban negyedik Csipes és az újonc Gazsó egy futamban ment a három éve ezüstérmes Karolina Naja, Anna Pulawska egységgel és ott volt egy másik lengyel páros is, a vb-második Martyna Klatt és Helena Wisniewska kettőse. Mellettük még a németekre kellett figyelni.

Jól rajtoltak a magyarok, de utána némileg visszacsúsztak és a féltávot jelző bójáknál ötödikként haladtak át. Nagy verseny alakult ki a továbbjutást érő helyekért. Az élen a németek eveztek, mögöttük a belgák és minimális lemaradással a magyarok értek be, negyedikként pedig az ausztrálok végeztek. A két lengyel hajó meglepetésre nem tudott beleszólni a versenybe.

A második futamban, a Pupp Noémi vezette újonc magyar párossal indult többek között a már hatszoros olimpiai bajnok új-zélandi Lisa Carrington, aki egy másik párral nyerte ezt a számot Tokióban, valamint a tavaly vb-3. német Paulina Paszek, Jule Marie Hake alkotta német hajó.

A magyarok a rajt után lemaradtak, féltávnál hetedikek voltak, de a meglehetősen hullámos vízen lassan megkezdték a felzárkózást és rendkívül erős második 250-nel becsúsztak a negyedik helyre az új-zélandiak, a németek és a hollandok mögé.

A döntőt 13.10-kor rendezik.

Kopasz Bálint és Varga Ádám kettőse a B fináléban szállhat vízre kora délután

Mindkét magyar egység közvetlenül az előfutamból jutott tovább kedden, ezúttal viszont egy középfutamba kerültek, azaz egymással is meg kellett küzdeniük.

Az első négy hely ért finálét.

Az ebben a számban világ- és Európa-bajnok Nádas Bence és a tokiói olimpián K-1 200-on aranyérmes Tótka Sándor jól jött el a rajtból és hamar az élre állt. A friss Eb-győztes magyar egységet fűthette a bizonyítási vágy, mivel csütörtökön a négyessel csak hetedikek lettek. Nádas nyert már világ- és Európa-bajnokságot ebben a számban

Kopasz Bálinttal és tavaly másodikak lettek a vb-n, most viszont külön indultak. Ez a magyar hajó féltávnál is vezetett, végül pedig a németek mögött ért célba, azaz a továbbjutás biztosan meglett.

A frissen összeült Kopasz, Varga egység, a tokiói olimpia 1000 méter egyes számának első és második helyezettje ötödik volt a startot követően, majd negyedik féltávnál, végül a németek, Nádasék, a csehek és az amerikaiak mögött ért célba, 15 századdal lemaradva az A döntőről.
A B döntő 13.20-kor lesz, az A döntőt 13.30-kor rendezik.

A kenus Adolf Balázs bejutott a fináléba 1000 méteren, Fejes Dániel pedig B döntőbe került a párizsi olimpián

Mindkét magyar reményfutamból jutott tovább szerdán, és a második pénteki középfutamban egymás mellett evezett a 7-es és a 8-as pályán.

Az első négy hely ért döntőt. Ebbe a futamba került a világbajnoki címvédő cseh Martin Fuksa és a kínai Liu Hao, aki csütörtökön aranyérmes lett 500 méteren párosban.

A hosszabb távokon négyszeres világbajnok, ebben a számban Tokióban 15., a játékokat követő 2021-es vb-n bronzérmes Adolf Balázs egy nappal korábban Hajdu Jonatánnal jó kezdés után hatodikként végzett párosban, s most egyesben nyílt lehetősége a javításra. Fejes Dániel három éve, Tokióban párosban 11. volt.
Az első rajt nem sikerült, a megismételt indulásnál a két magyar a mezőny végében lapátolt.

Azután fokozatosan megkezdték a felzárkózást, az erős hátszélben, hullámos vízen közelebb kerültek az élen haladókhoz. A felénél és 750-nél Adolf ötödik, Fejes hatodik volt, végül nagy hajrával mindketten eggyel előrébb kerültek. Fuksa volt a leggyorsabb, mögött moldovai és orosz kenus következett.

A középfutamok meglepetése volt, hogy az első futamból nem jutott be a döntőbe a vb-2., Európa-bajnok román Catalin Chirila.

A B döntő 13.40-kor lesz, az A döntőt 13.50-kor rendezik.