2023. május 19., 08:40

Becsületesen küzdöttünk, de a svédek leiskoláztak bennünket

A magyar jégkorong-válogatott sima 7-1-es vereséget szenvedett az egyértelmű favoritnak számító svéd együttestől.  A játék képe alapján vitathatatlan az északiak ereje, de az első harmadban biztató játékot mutatott Kevin Constantine legénysége.

jégkorong
Fotó: MTI/Illyés Tibor

A kezdés után rögtön magukhoz vették az irányítást a svédek. A gyorsan korcsolyázó három koronások alaposan bemelegítették Horváth Dominkot, vagyis a magyar hálóőrt.

Másfél perc után azonban nem tudott hárítani, Lindberg távoli lövésével máris vezettek az északiak.

A kapott gól után azonnal megpróbáltunk kiegyenlíteni. Galló Vilmos előtt adódott egy jó lehetőség, ám a korongot a svéd kapus védte. Az aktív játék végül meghozta az eredményt, mert emberelőnybe kerültünk. A fórunkat azonban gyengén kezdtük, alig tudtunk felállni a svéd harmadban. Sőt mi több, újabb gólt kaptunk. A középső harmadban elveszítettük a korongot, amelyre De La Rose csapott le, és egészen a kapuig vitte, onnan pedig nem hibázott.

A folytatásban Bartalis István indított egy szép támadást, a korong elakadt egy svéd védőben, de a jól érkező Kiss Rolandnak sikerült rá lecsapni, és egy határozott mozdulattal azt a kapuba juttatta (2-1).

Ez volt a magyar hátvéd első találata a világbajnokságon, és egyben Magyarország első gólja Svédország ellen a világbajnokságok történetében. A gólunk után felpaprikáztuk az északiakat, hiszen nagyobb tempóra kapcsoltak, és kis híján meg is duplázták előnyüket. A magyar védekezés viszont eredményes volt, s előbb Erdély Csanád, majd Sebők Balázs is veszélyeztette a svéd kaput.

Az egyenlítő gól helyett azonban a három koronások növelték az előnyüket.

Liljegren nagy sebességgel rajtolt, megkerülte a kaput, Everbergről meglfeledkeztek a védőink, akinek könnyű dolga volt befejezni az akciót (3-1).

Jégkorong
Fotó:  MTI/Illyés Tibor

A középső játékrészben a svédek nem kímélték a magyar csapatot. Nem bírtuk a nagy iramot és sajnos szabálytalanok is voltunk, Bartalis Istvánt küldték ki a bírók. Nem sokkal később pedig már kettős emberhátrányba kényszerültünk. Az északiak rengeteg lövést zúdítottak a magyar kapura, de Horváth Dominik állta a sarat.

Már úgy tűnt, hogy kivédekezzük a kettős emberhátrányt, amikor is Petersson lopózott közel a kapunkhoz, lövése pedig pont befért Horváth Dominik válla mellett (4-1).

A gól után hiába próbáltunk megindulni, esélyünk sem volt bejutni a svéd harmadba. Ellenben a svédek, akik mellett levegőhöz sem jutottunk. Csak idő kérdése volt, hogy mikor kapjuk meg a következő gólunkat, de Horváth Dominiknek sikerült a svéd lövéseket hárítani. A harmad vége felé azonban még nagyobb sebességre kapcsolt ellenfelünk, Berggent szolgálták ki a társai, aki egy bődületes és pontos lövéssel értékesítette a passzt (5-1). Már vártuk, hogy leteljen ez a húsz perc, de az utolsó percek sem hoztak nyugalmat, újabb gólt viszont igen. Sörensen indult meg és a másik oldalon korcsolyázó De La Rosénak passzolta át a korongot, aki sikeresen be is fejezte az akciót (6-1).

Jégkorong

A harmadik harmadban egy picit visszább vették a tempóból a svédek, de még így is ők domináltak. Itt-ott mi is a svéd harmadba tévednünk, de ahogy a második játékrészben, úgy ebben a periódusban sem sikerült kapura lőnie a magyar csapatnak. A svédek úgy játszottak velünk, mint macska az egérrel, és örültünk annak, ha egyáltalán sikerült korongot szereznünk. A két csapat között egyértelmű volt a különbség.  A harmad közepén megkaptuk a hetedik gólunkat is.

Carlsson lopózott előre, majd egy tökéletes passzot adott a túloldalon érkező Lucas Raymondnak, aki egy határozott mozdulattal bevágta a játékszert (7-1).

Az utolsó percekben már nem sok minden történt, a legfontosabb kérdés az volt, hogy sikerül-e kapura lőni, de sajnos erre már nem került sor.

Jégkorong
Fotó:  TASR/AP

Várható volt a svéd győzelem, hiszen az északiak teljesen más szintet képviselnek. Ráadásul a remek formában lévő csapathoz két további két NHL-es játékos is csatlakozott. A magyar válogatott becsületesen állt bele a mérkőzésbe, és az első harmadban kifejezetten jól ment a játék, hiszen több veszélyes helyzetet is sikerült teremtenie a svéd kapu előtt. A második és harmadik játékrészben már teljesen elfogytunk, nem tudtuk tartani a tempót a svédekkel, csak megtörni tudtuk a játékot.

Az emberelőnyünkön még mindig kell dolgozni, hiszen eddig egyetlen létszámfölényt sem sikerült gólra váltani.

A legaggasztóbb azonban mégis az, hogy két harmadon keresztül nem tudtunk kapura lőni. Tanulnunk kell az ilyen találkozókból, a hibákat igyekezni kiküszöbölni, hogy a kulcsfontosságú meccseken ezek nélkül tudjunk bizonyítani. Máris itt a lehetőség az újabb erőpróbára, ma délután a házigazda finnek következnek.