Az újraindulás lehetőségei
Miközben a Magyar Kupa és az NB I küzdelmei valószínűleg hamarosan folytatódnak és mindkét sorozatban győztest is avathatnak, addig több sportág sorsa bizonytalan. Klubok és bajnokságok mehetnek tönkre, vagy megváltozott formában indulhatnak újra.
A MAC Újbuda esetében azonban többről van szó. A 2018/2019-es idénytől a DVTK Jegesmedvékkel együtt csatlakoztak a szlovák első osztály mezőnyéhez. A két klub három évre szóló szerződést kötött a Tipsport Ligával, magyarán a 2020/2021-es szezon végéig mindkét alakulat indulása biztosított volt, jórészt a magyar kormány támogatásának köszönhetően.
A koronavírus-járvány persze felülírt mindent, a liga leállt, a Besztercebányát kihirdették bajnoknak, majd elvették a gárdától a címet. Hogyan tovább? A folytatás bizonytalan, egyes csapatok tartozáshegyeket halmoztak fel, a játékoskeretet még senki sem töltötte fel.
A liga két magyar csapata közül pedig a MAC bejelentette, hogy kilép a bajnokságból, és a magyarországi bázisú Erste Ligába nevez be a következő idényre. De ez még nem minden.
A MAC Újbuda összeáll a Hokiklub Budapesttel, amely eddig is az Erste Ligában szerepelt, és a következő szezontól MAC HKB Újbuda néven folytatják.
A MAC hivatalos oldalán olvasható közlemény alapján a HKB licencét viszik tovább, az ügyvezető igazgató, egyben vezetőedző Kangyal Balázs lesz, míg a másodedző Marton Tibor. A 237-szeres válogatott – a magyar játékosok közt csúcstartó – Kangyal eddig is ügyvezető igazgatóként vezette a MAC-ot. Az új csapat továbbra is a Tüskecsarnokban játssza majd a hazai mérkőzéseit. A keret elsősorban MAC-os nevelésű fiatalokból áll össze, de maradnak klasszisok is, és a közlemény szerint egy sor húzóember is érkezik.
A magyarokra épülő együttes mögött ugyanazok a magánszemélyek állnak, mint korábban, és Kangyal nyilatkozatából kiderül, hogy ezt a furcsa szövetséget a két klub között felül szeretnék majd írni. Merthogy
a MAC fokozatosan építkezett, és úgy gondolták, a Fehérvár mintájára a felnőttcsapatot a Tipsport ligába, egy idő után pedig a kevesebb játékpercet kapó fiatalokat az Erste Ligába nevezik be, és lett volna egy juniorcsapat is.
A miskolci DVTK Jegesmedvék számára a szlovák bajnokság élvez prioritást. Ez azonban nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a MAC-hoz hasonlóan a következő idényben az Erste Ligában szerepel majd a csapat. Merthogy a diósgyőriek beadták a nevezésüket a magyar ligába is, de ez a nevezés feltételes. A DVTK elnöke, Egri István úgy fogalmazott, minél jobban haladunk előre az időben, annál kevesebb realitása van annak, hogy egyáltalán bármilyen liga elinduljon. A Diósgyőr játékosai és a csarnok dolgozói a jövedelmük 30 százalékáról mondtak le. A keretet jelenleg tizenhét magyar játékos alkotja, valamint az utánpótlás. A szlovák élvonalban játszó felnőttek közül mindenkinek június, illetve július végén lejáró szerződése van.
A Tipsport Ligában hasonlóan kusza a helyzet. Míg Csehországban majdnem mindegyik élvonalbeli klub kerete teljes, addig Szlovákiában a háromszoros bajnok Besztercebánya tizenkét szerződéssel rendelkező játékost tud felmutatni. Emellett az sem dőlt el, hogy a következő idényt hol kezdi a csapat. A jégcsarnokra felújítás vár, és korábban arról volt szó, hogy Breznóbányán játszik a következő szezonban a HC ’05. Kérdés, a város végül hogyan dönt, elhalasztják-e a felújítást, vagy vállalják a nehéz anyagi körülmények ellenére is.
Azon nem lepődünk meg, hogy a Slovan még mindig adósságban úszik.
A korábbi évekből hátrahagyott tartozásokat nem törlesztette, ahogy a félbeszakadt idényből is hónapokkal elmaradt a játékosok bérével. A pletykák szerint nyáron eladásra kerül a klub. Kassán egyetlen játékos sem rendelkezik aláírt szerződéssel. A liga vezetősége szerint jelentős mértékben kisegítik a klubokat, a pénzcsomag készen áll, és új versenyprogrammal állnak majd elő.
A Magyar Labdarúgó-szövetség a hivatalos honlapján jelentette be, hogy
május 23-án játsszák a Magyar Kupa elődöntőjének első meccseit, 26-án pedig a visszavágókat. A döntőre június 3-án kerül sor. Az NB I a 26. fordulóval május 29-én folytatódik.
A Ferencváros két elhalasztott összecsapását május 23-án (FTC–Debrecen) és május 27-én (Újpest–FTC) pótolják. Az utolsó, 33. fordulót június 27-én játsszák.
Az összes találkozó zárt kapus lesz, és mindegyik bajnokit közvetíti az MTVA. A kivitelezhetőség érdekében a korábbiaknál sokkal jobban széthúzzák a fordulókat. Egyszerre általában csak egy mérkőzésre kerül sor.
A hétvégi fordulók esetében ez pénteken egy, szombaton három, vasárnap két találkozót jelent, a hétközi fordulókban pedig kedden és szerdán lesz mérkőzés.
Az NB II és az NB III küzdelmei befejezettnek tekinthetők, és az utolsó lejátszott forduló utáni állás alapján jelölik ki a feljutókat és a kiesőket.
Az NB II első helyén huszonhét forduló után az MTK Budapest végzett 59 ponttal. A második helyen záró Budafok szintén feljutott az OTP Bank Ligába, míg a tizennyolcadik Tiszakécske és a tizenkilencedik Vác kiesett.
A Balmazújvárost már korábban kizárták.
A kupában a Mezőkövesd a Fehérvárral, az MTK a Honvéddal csatázik.
Az OTP Bank Ligát a Fradi vezeti 53 ponttal, a Fehérvár 50 pontos, a Mezőkövesd 45-tel a harmadik helyen áll. A Ferencváros azonban az említett két mérkőzéssel kevesebbet játszott. A tizedik helyezett Paks és a tizenegyedik Zalaegerszeg 28 pontos, a tizenkettedik Kaposvár a 10 pontjával szinte biztos kiesőnek számít. A bajnokság épp a Kaposvár–ZTE meccsel indul május 29-én. Másnap Kisvárda–Újpest, Diósgyőr–Mezőkövesd és Paks–Fehérvár összecsapásokat rendeznek. Május utolsó napján a Honvéd a Debrecennel, a Puskás Akadémia pedig a Ferencvárossal mérkőzhet.
Megjelent a Magyar7 2020/20. számában.