Az idén 100 éves Párkányi Városi Sportegyesületben sok minden megújult
A klub krónikáját, hol szellősebben, hol nagy alapossággal írták, s hagyták az utókorra. 2020 az emlékezés, a nagy sportteljesítmények felelevenítésének időszaka lesz a klub életében.
Tóth Zoltán igazgatóval beszélgetünk, aki négy éve vezeti az intézményt. Ez idő alatt szemmel láthatólag nagy átalakuláson mentek keresztül az épületek és szépen duzzadt a sportolni vágyók száma is. Milyen felújítások zajlottak az elmúlt években? – kérdeztük.
„Az egyesületnek otthont adó épületek és építmények 1980. február 1-jén lettek átadva, tehát már negyven év súlyát cipelték, s nem feleltek meg a kor kihívásainak, valamint rideg és ódon hangulat uralkodott itt. A kisgyermekek sportolási kedvét viszont ilyen körülmények között igencsak nehéz meghozni, ezért nem volt kérdés, hogy amilyen hamar csak lehet, barátságosabbá, kényelmesebbé és biztonságossá kell tenni a tereinket” – mondta sportvezető.
Rögtön hozzátette, szponzor vagy mecénás híján igyekeztek úgy gazdálkodni, hogy a fejlesztésekre is jusson, valamint minden pályázati lehetőséggel igyekeztek élni.
„Egyesületünk a város támogatott intézménye, de vállalkozik is. Bevételünk a hotelből és a kempingből van, jellemzően nyáron. S vannak üzleti alapon kínált sportolási lehetőségeink, a legtöbben teniszezni járnak” – tette hozzá.
2016-ban először a tornaterem mellett található három öltöző felújításának fogtak neki. Itt a kisebb gyerekek öltöznek, hétvégén pedig a vendégcsapatok. A Szlovák Takarékpénztár szavazós versenyén sikerült nyerniük, igaz, mindent bele is adtak, hogy meg legyen a kellő mennyiségű szavazat. Közösségi portáljaikon, tagjaik között népszerűsítették, sőt a hajrában munkatársaik a várost járva állították meg a párkányiakat és sokan szavaztak ott helyben a közös sikerért! Ezúton is köszöni, a 3000 eurós nyereményt az öltözőkbe fektették.
– folytatta az újítások felsorolását, némi büszkeséggel a hangjában.
2018-ban sem álltak le, a lelátó felújítását végezték. Alsó része tégla, benne termek vannak, s itt található az evezősök téli, beltéri edzőmedencéje is. Ide sikerült klímát beszerezni, hogy ne a fagyos hidegben, de 18-20 fokban tudjanak edzeni és átöltözni. A lelátó közepe fából van, a felső része pléh. Ahogy az épület, a lelátó is 40 éves, s azóta még festve sem volt, tehát elmondható, hogy időszerű volt már a tatarozás. A város segítségével sikerült megvalósítaniuk.
2019-ben a férfi A csapat öltözője került sorra. Az öltöző kicsi volt, mert majdnem az egész területét egy óriási, balesetveszélyes, kicsempézett medence foglalta el. Anno ezt meleg vízzel töltötték fel, ebben pihenhették ki a meccs utáni fáradalmakat a sportolók. A legtöbb fal be volt ázva, az egyiket le is bontották, a törmelékével temették be a medencét.
– mesélte a tavalyi év felújításairól.
A folyosón régi faszekrények voltak, ezeket most új öltözőszekrényekre cserélik, melyeket Nyitra megye támogatásával sikerült beszerezniük még jóval ezelőtt, azóta várják, mikor kerülhetnek a helyükre.
„Hát, ez a pillanat is eljött márciusban. A fűtést is modernizáltuk, valamint az ablakokat is jól záró, műanyag ablakokra cseréltük” – summázta
Az igazgatónak meggyőződése, hogy megfelelő infrastruktúrával jóval hatékonyabban tudják haza- vagy idecsábítani a sportolókat.
– mondta. Hozzátéve, hogy Nyitra megye támogatásával sikerült megvenni a szauna felújításához szükséges eszközöket, beszerezni a legnagyobb teljesítményű kályhát. Először viszont kőműves munkálatokra lenne szükség. A szauna sok sportsérülés esetében tud segíteni, néha el is kerülhető, hogy felkeressék az orvost, ha időben és helyben kezelni tudják.
A Sporthotelen mindig van mit fejleszteni. Együttműködnek a Vadassal úgy, hogy a lecserélt bútoraikat szállójuk átveszi, hiszen a legtöbb esetben semmi bajuk nincs. A nyári szezonon kívül is nagy az érdeklődés iránta. Főleg magyarországi csapatokat fogadnak, amelyek meg tudják oldani, hogy messzebbre is elutazzanak egy-egy összpontosításra. Ilyenkor játszanak csapataikkal, itt edzenek, ellátásukról gondoskodnak, s elviszik őket a fürdőbe is.
„Aktívan hozzájárulunk tehát a város turizmusához, hotelünkben 3-4000 vendégéjszakát töltenek el. Továbbá, szükség lenne egy műfüves pályára, ami lehetővé tenné, hogy az időjárástól függetlenül mindig megtarthassuk az edzéseket. A pálya világítása már kész, erre sikerült beruházni, maga a pálya várat magára. Kempingünk is van, ami húsz házikóból áll. Külső formájuk sajnos még nincs egységesítve, de a belső felújítás is ráférne mindre” – sorolta terveiket.
Szerencsére a VSE tagsága évről évre növekszik.
„Egy kézilabda-csapattal kezdtünk, ám évente sikerült utánpótlást toborozni, így már négy működik. Erősödtek focicsapataink is. Csatlakoztak hozzánk a nánai pingpongosok, ők a szabadidőközpontban edzenek, ahol ugyan a feltételeken még lenne mit javítani. Viszont a klubunk nevében tudnak nevezni a bajnokságba, új asztalokat és mezeket tudtunk biztosítani számukra” – tudtuk meg Tóth Zoltántól.
Tagjaik száma 200 körül jár, ez körülbelül jelenlegi befogadóképességük határa is. Nyolcfős személyzettel működnek és húsz edzővel, akik elhivatottan, lendületesen végzik munkájukat.
A beruházások és növekedő tagságuk mellett rendkívül fontos számunkra az is, hogy sporteredményeinkkel is alá tudják támasztani, itt komoly edzői munka folyik.