A téli olimpia a tét a magyar csapatnak jövő héten Pozsonyban
Kijutni szinte lehetetlen, de meg kell próbálni. Hova és kik? A magyar férfi jégkorong-válogatott augusztus 29-től szeptember 1-jéig Pozsonyban küzd az olimpiai részvételért, mert a selejtező győztese ott lehet a 2026-os téli olimpiai játékokon. Az ellenfelek Ausztria, Kazahsztán és Szlovákia lesznek, a legnagyobb esélyes természetesen a hazai csapat.
Ami biztos, a magyarok a pozsonyi olimpiai selejtező negyedik számú alakulata, senki sem vár csodát a válogatottól. Hiába jutott fel negyedszer is a világ legjobbjai közé a magyar jégkorong-válogatott az idei divízió I/A világbajnokságon, a bozeni torna és az olimpiai selejtező között jelentős a különbség. Például mások, erősebbek az ellenfelek. Az olaszok eleve házigazdaként ott lesznek a 2026-os milánói ötkarikás játékokon, japánok és szlovénok helyett meg szlovákok, osztrákok és kazahok a vetélytársak, olyan gárdák, amelyek évek óta az elit mezőny tagjai, a szlovákok 2022-es pekingi bronzérme meg önmagáért beszél.
Ha a világranglistát vesszük, Szlovákia a kilencedik, Ausztria a tizenharmadik, Kazahsztán a tizenötödik, Magyarország a tizennyolcadik helyen áll. Az osztrákok az idei vb-n legyőzték a finneket, a kanadaiaktól csak hosszabbításban kaptak ki, talán a kazahok ellen van reális esély a pontszerzésre.
Mellesleg ezen a tornán nem nekünk kellett volna szerepelnünk, hanem a fehéroroszoknak, csakhogy őket az IIHF (Nemzetközi Jégkorongszövetség) februárban kizárta a nyári selejtezőről. Az okokat felesleges részletezni, más kérdés, hogy jelen állás szerint az oroszok az olimpiai torna C csoportjában játszanának az amerikaiakkal, valamint a pozsonyi és a rigai selejtező győztesével. Az olimpiai selejtező februári harmadik körében Magyarország a budapesti Tüskecsarnokban, a G csoportban meglepetésre a tornagyőztes Japán mögött zárt a második helyen. A mindent eldöntő mérkőzésen 2-1-re diadalmaskodtak az ázsiaiak, ők 9, mi 6 pontot szereztünk. Majd jött az említett döntés, és a fehéroroszok helyét a három csoportmásodik közül a legeredményesebb vehette át, vagyis Magyarország. Ha az oroszokat szintén kizárják a 2026-os játékokról, akkor valószínűleg ismét a legjobb csoportmásodik kerülhet nyerő helyzetbe, és utazhat Olaszországba.
A magyar jégkorongban több változás is történt az utóbbi időszakban. Miután a válogatott ismét feljutott az élvonalba, Don MacAdam távozott a szövetségi kapitányi és a sportigazgatói posztról is. A válogatott új vezetője Majoross Gergely lett, és a szövetség élén is történt változás.
Ennek köszönhető az is, hogy a válogatottól tavaly év végén elbúcsúzó Bartalis István visszatért a csapatba, vagyis a Fehérvár csatárjára is számíthat Majoross. A keret magját is a fehérváriak alkotják tizenegy játékossal, kiegészülve a jobbára külföldön játszó hokisokkal. A selejtező előtt egyetlen felkészülési mérkőzést játszik a csapat, augusztus 25-én a budapesti Vasas Jégcentrumban a szintén olimpiai kvalifikációra készülődő Ukrajnával.
A szlovák válogatottból hiányzik majd Juraj Slafkovský (Montreal), Peter Cehlárik (Leksand) – ő nem kapott meghívót a keretbe – és Erik Černák (Tampa Bay), de három KHL-es játékosra számíthat Craig Ramsey szövetségi kapitány. A csapat célja természetesen a selejtező megnyerése, mi mással számolhatnak a szlovákok.
Augusztus 29-én (14.00) Kazahsztán-Magyarországgal kezdődik, majd (18.00) Szlovákia-Ausztriával folytatódik a selejtező.
Augusztus 30-án (14.00) Kazahsztán-Ausztria és (18.00) Magyarország-Szlovákia mérkőzéseket rendeznek. Szeptember 1-jén a D csoport küzdelmei (14.00) az Ausztria-Magyarország és (18.00) a Szlovákia-Kazahsztán találkozókkal zárulnak az Ondrej Nepela Jégcsarnokban. A jegyek 10, 15 és 20 euróért kaphatók. A rigai E csoportban Lettország, Franciaország, Szlovénia és Ukrajna, az aalborgi F-ben Dánia, Norvégia, Nagy-Britannia és Japán csapnak össze.