A magyar férfiak számára a továbbjutás a cél
Kézilabda-Európa-bajnokság az olimpiai selejtező árnyékában? A 2024-es németországi kontinensviadal a magyar férfi kézilabda-válogatott számára természetesen nem másodlagos esemény, de elég megemlíteni azt a tényt, hogy a csapat első számú kapusa, Mikler Roland nem vesz részt az Eb-n, hogy ne kockáztassanak a márciusi olimpiai kvalifikációs torna miatt, és azon biztosan ott legyen.
A húsz játékosból álló keret tele van fiatalokkal. Chema Rodríguez szövetségi kapitány úgy fogalmazott ezzel kapcsolatban, hogy látnia kell a fiatalokat is, itt az ideje, hogy új embereket vessenek be élesben, meg kell szerezniük a kellő tapasztalatot világversenyeken is.
A kapusok közül Mikler (39 éves) mellett a 84-szeres válogatott, 34 éves Székely Márton is hiányozni fog, viszont a Tatabánya másik hálóőre, a 32 éves Bartucz László tagja az utazó keretnek.
A kapusok triójában találjuk a balatonfüredi Andó Ariánt (24 éves), valamint a Logroñóban védő Palasics Kristófot (21 éves), hárman alig több mint húsz válogatottsággal rendelkeznek.
Két jobbszélső, Krakovszki Zsolt (NEKA) és Imre Bence (FTC) utazott el Münchenbe, a jobbátlövők posztján Ancsin Gábort (Tatabánya), Máthé Dominiket (PSG) és Ilić Zorant (Hamburg) találjuk. A kapitány három irányító, a Fradiban játszó Lékai Máté, Hanusz Egon (Stuttgart) és Fazekas Gergő (Płock) közül választhat. Legtöbben a beálló szerepére pályáznak, négyen: Bánhidi Bence (Szeged), a bukaresti Dinamóban légióskodó Rosta Miklós, Szöllősi Szabolcs (Dabas), valamint Sipos Adrián (Melsungen). Két szegedi, Bodó Richárd és Szita Zoltán, illetve egy veszprémi, Ligetvári Patrik állhat be balátlövőnek. Balszélsőként Bóka Bendegúz (Balatonfüred) és Krakovszki Bence (Tatabánya) léphetnek pályára.
A gárda legidősebb tagja a 35 éves Lékai, Szöllősi január végén tölti be a harmincötöt, Sipos és Ancsin 33 évesek, Bodó és Bóka pedig 30 esztendősök, vagyis heten alkotják a harminc fölöttiek csoportját. Kilencen huszonöt év alattiak – a legfiatalabb a húszéves Fazekas –, négyen a keretből a 25-30 közötti korosztályba tartoznak. Az Eb-n egy találkozóra 16 játékos nevezhető, de a 20 és a korábbi 35 fős keret között 2-2 játékos cseréje lehetséges a torna csoportkörében, a középdöntőben és a döntő hétvégén. Magyarország a müncheni C csoportba került a tavalyi májusi sorsoláson, a második legerősebb kalapból.
Az elsőből Izlandot, a harmadikból Szerbiát, a negyedikből Montenegrót kapta ellenfélnek Chema Rodríguez alakulata. Január 12-én Montenegróval, 14-én Szerbiával, 16-án Izlanddal csap össze a válogatott, mindhárom alkalommal 20.30-tól.
Erős négyes? Nem a legkönnyebb, de a cél a továbbjutás, ami négy mérkőzést jelentene a középdöntőben, Rodríguez szerint pedig ezek az olimpiai selejtezőre való felkészülést szolgálnák. A csoportok első két helyezettjei jutnak tovább a középdöntőbe, az A, B és C ág Kölnben, a D, E és F ág Hamburgban folytatja a küzdelmeket, az elődöntőket és a helyosztókat Kölnben játsszák le. Az Eb január 10-től 28-ig tart, Berlin, Düsseldorf, Mannheim, München, Köln és Hamburg adnak otthont az eseménynek. Magyarország a tavalyi vb-n elért nyolcadik helyének köszönhetően március 14. és 17. között olimpiai selejtezőt játszhat, a tornák helyszíne és csoportbeosztása az Eb után válik ismertté. A január 5-i tatabányai felkészülési meccsen 25-26-os vereséget szenvedett a magyar válogatott a csehektől, másnap zárt kapuk mögött egy nem hivatalos összecsapást is lejátszott a két gárda. Mire számíthatunk az Eb-n? A vb-ken mindig a legjobb tízben végzett a magyar válogatott az ezredforduló óta, az Európa-bajnokságokon ez ritkán jött össze, a 2022-es magyar és szlovák rendezésű tornán csak a 15. helyen zárt, a csoportjából sem jutott tovább.