2025. május 5., 17:38

A fejelések fenyegetik a futballistákat

A fejeseknek megvan az ára a profi futballban. A labdarúgók például Alzheimer-kórban, demenciában és más neurodegeneratív betegségekben szenvednek. 

Hogyan tovább?
Illusztráció
Fotó: X

Emiatt a gyermekfutballban betiltják a fejeseket, és korlátozzák a profi játékban. Most egy olyan törvényjavaslatot vitatnak meg a brit parlamentben, amely arra kényszerítené a futballszervezeteket, hogy fizessék az ilyen agysérüléssel küzdő játékosok ellátását.

Így a fejelés okozta egészségromlást „a bányászati munkához hasonló, ezzel összefüggő sérülésnek” lehetne nevezni.

A labdarúgóiparnak tehát biztosítania kell a szükséges pénzügyi támogatást. Az aktivisták szerint a meglévő támogatás nem elegendő. A politikusok, az aktivisták és a közvélemény úgy véli, hogy a labdarúgó-hatóságoknak és a szövetségeknek kellene felelősséget vállalniuk.

Egy aktivistákból álló csoport néhány képviselővel együttműködve olyan módosításokat készít elő a labdarúgást igazgatási törvényhez, amelyek a játék során szerzett agysérüléseket - például az ismételt fejelések következményeit - munkával összefüggő sérülésként ismerik el. E javaslatok értelmében a labdarúgóipar viselné a beteg korábbi profijátékosok ellátásának költségeit, nem pedig az állam vagy a családjuk.

A labdarúgókról nem szabad megfeledkezni pályafutásuk befejezése után. Ha a sport okozta a betegségüket, akkor kötelessége segíteni”

- mondta Chris Evans munkáspárti képviselő, aki támogatja a javaslatokat. Neil Ruddock, a Liverpool korábbi játékosa szintén felszólalt a témában a Parlamentben a múlt héten. Csatlakozott az egykori csapattársak családjait támogató kampányolókhoz:

Akkoriban senki nem mondta nekünk, hogy minden főcím hatással lehet az agyunkra. Ma már tudjuk, hogy ez mennyire veszélyes volt.”

Eközben a Hivatásos Labdarúgók Szövetsége (PFA) és a Premier League hasonló célokra létrehozott egy Agyegészségügyi Alapot, amelybe kezdetben több mint 1 millió fontot fektettek be. A Premier League azt állítja, hogy az alap már több mint száz családnak segített, például otthoni átalakításokkal vagy a gondozási költségek kifizetésével. A beteg játékosok képviselői szerint azonban ezek inkább szimbolikus gesztusok, mint rendszerszintű megoldások.

A labdarúgás hosszú távú hatását a játékosok egészségére jól szemlélteti egy 2019-es, a PFA és az Angol Labdarúgó Szövetség (FA) által finanszírozott tanulmány, amely szerint a korábbi játékosok akár 3,5-szer nagyobb valószínűséggel halnak meg neurodegeneratív betegségekben, mint az átlagnépesség.

A probléma ikonjai az 1966-os legendás angol győztes csapat tagjai voltak: Jack és Bobby Charlton, Martin Peters, Ray Wilson és Nobby Stiles, akik mind demenciában haltak meg. Különösen a védők, akik gyakran fejelnek, vannak veszélyben. Erre példa Jeff Astle esete, akinek halálát hivatalosan is elismerték a többszöri fejelés következtében.

Eközben Nagy-Britanniában már fokozatosan bevezetik a fejelések tilalmát a labdarúgásban a gyermekek számára, különösen az ifjúsági kategóriákban. A lépés válasz a többszöri fejelés hosszú távú egészségi hatásaival kapcsolatos növekvő aggodalmakra, beleértve az idegrendszeri degeneratív betegségek, például a demencia fokozott kockázatát.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.